-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Két sast még sikerült megmenteni a Magyar Madártani Egyesület és a Hortobágyi Nemzeti Park szakembereinek, egy azonban elpusztult szándékos mérgezés következtében Jászárokszállás határában.

Az MME munkatársait helyi vadászok riasztották a napokban azzal, hogy döglött sast találtak a határban. A helyszínre érkező madarászok az elpusztult parlagi sas közelében galambtetemekre, macskatetemre, és egy, még életben lévő sasra bukkantak. A legyengült madarat a fővárosba szállították, ahol az Állatkert állatorvosai vették kezelésbe.
Növényvédő szer végzett a madarakkal
Az elpusztult sas vizsgálata során kiderült, hogy az egész kontinensen veszélyeztetett, ritka ragadozómadárral egy karbofurán hatóanyagú növényvédő szer végzett, amelyet a galambtetemekkel direkt nekik tettek ki. Ugyanezen a területen a tavalyi évben is előkerült elpusztulva 2 mérgezett parlagi- és egy rétisas.

Újabb áldozatok
A mostani mérgezés helyszínén két nappal később újabb legyengült sast, ezúttal egy rétisast, és elpusztulva négy egerészölyvet, két rókát és egy további macskát találtak. A helyszínen talált elpusztult galambokon a laborvizsgálatok kimutatták, hogy a karbofuránt szándékosan helyezték a csaliként kihelyezett madarak testüregébe. Az elpusztult galambokból a ragadozómadarak mellett ettek macskák és rókák is, amelyek tetemének fogyasztásával a sasok másodlagosan is megmérgeződhettek. A jászberényi rendőrség nyomozást indított a több millió forintos természetvédelmi károkozás ügyében.
A két mentett sas jobban van
Az életben talált sasokat a gyors mentőakciónak és a gondos kezelésnek köszönhetően úgy tűnik sikerül megmenteni. Egyelőre az Állatkertben lábadoznak, de az MME munkatársai már készülnek a szabadon engedésükre.
Mind a parlagi-, mind a rétisas fokozottan védett faj, egyetlen példány természetvédelmi értéke egymillió forint. Parlagi sasból mindössze 81 pár található Magyarországon, és ez a 81 pár adja az Európai Unió állományának kétharmadát.
A faj magyarországi védelmét 1980 óta a Magyar Madártani Egyesület koordinálja, együttműködve az állami természetvédelmi szervezetekkel. Az MME parlagisas-védelmi programjának támogatója a Lush.
További információ:
Magyar Madártani Egyesület
Horváth Márton
mhorvath@nhmus.hu
www.mme.hu