-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Paul Gallico népszerű könyvének címe: A néma nyávogás, megfigyelésen alapszik. Sok macska élete nagy részét úgy éli le, hogy teljesen néma. Ezek az állatok szomorú tekintettel felnéznek gazdáikra, és némán nyávognak, de ez nincs hatással a kommunikációs képességükre.
Nem vokalizálnak
Ezeknél a macskáknál a némaság nem fizikai adottság. Viselkedésük azt a látszatot kelti, hogy nyávognak, de ennek "nem adnak hangot". Ezt olyan macskáknál is megfigyelhetjük, amelyek általában használják a hangjukat, de néha csak a szájukat mozgatják. Ez az ún. "könyörgő követelés" elnyomott formája, amely már a "követelés" hang elnyomásából ered. A gazdik macskájukkal számtalanszor meg tudják ismételtetni ezt a követelő hangot azzal, hogy macskájukra néznek és utánozzák a hangot. Ugyanakkor a macskának motivációra van szüksége, s ezt általában a távolság biztosítja. Például ha a macska kint ül az ajtó előtt, és felpillantva meglát minket egy emeleti ablakban, elnyomott követelést hallathat. Ha ebben az esetben megismételjük a hangot, vagy a néma nyávogást attól függően, hogy mit tett a macska, folytatni fogja az elnyomott követelést.
![]() |
Megtalálja a hangját
Öreg nőstény macskám, Mr. Jeremy Fisher", aki 25 évet ért meg, néma macska volt. Nagyon sok évig teljesen normálisan kommunikált, kivéve, amikor kinyitotta a száját, hogy nyávogjon, mert ekkor hang nem hagyta el a torkát. Megszokta, hogy kocsiban utazzon, s néha hosszú utakra elkísérjen. Egy napon, amikor meggondolatlanul végighajtottam London belvárosán, a macska a kinti forgalmat nézve egyszer csak megtalálta a hangját, és soha többé nem veszítette el azt. Attól a naptól fogva úgy használta, mintha korábban is ezt tette volna.
A fajtatiszta macskák közül az orosz kékről gondolják azt a tenyésztők és a bírók, hogy a legcsendesebb macska, amely ha meg is szólal, akkor is nagyon halkan. Ez egybevág azzal a nézettel, hogy az orosz kék macskák visszahúzódóbbak, szégyenlősebbek és gátlásosabbak a hangjukkal kapcsolatban.
Részlet Roger Rabor: Kedvencünk, a macska 100 lépésben c. könyvből (Replica Kiadó)