-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A fertőző bélgyulladás egy rendkívül ragályos betegség, a parvovírus okozza, elsősorban a kiscicákat támadja meg. Fontos a rendszeres oltás, higiéniai elővigyázatosság és a fertőzött macskák elkülönítése.
Mit jelent a panleukopénia?
A fertőző bélgyulladás egy rendkívül ragályos betegség, a parvovírus okozza, elsősorban a kiscicákat támadja meg. A fertőzést megkapó macskák elhalálozási aránya nagyon magas. Azok a helyek, ahol a be nem oltott macskák száma igen magas, mint a hajléktalan macskák csoportjai vagy a macskagyűjtők, különösen veszélyeztetettek.
![]() |
A panleukopénia vírus |
Hogyan terjed a vírus?
A macska parvovírus rendkívül szívós és hónapokat, sőt éveket is élhet. Könnyen terjed macskáról macskára illetve macskáról emberre. Közös etető és itató tál, ágy használatával a macskák ápolása során bolha is terjesztheti méhen keresztül, egy fertőzött nősténytől az emberek is átvihetek a parvovírust egyik macskáról a másikra, ruhával, cipővel és kezükkel.
A fertőző bélgyulladás tünetei
A kezdeti tünetek sok más betegség tüneteire emlékeztetnek, ezért fontos, hogy állatorvos vizsgája a macskát. A tünetek a következők:
- hányás
- hasmenés
- lehangoltság
- étvágytalanság
- egy harmadik szemhéj megjelenése a szem belső sarkában
- hasi fájdalom
- összegörnyedt testtartás
Kórmeghatározása és kezelése
A láz és a fehér vérsejtek csökkenése lehetnek az első betegségre utaló jelek. Az ezt követő tünetek egyedenként változnak és függ a fertőzés fokától is. A diagnózis akkor igazolódik be, ha a vírus ellenanyagát megtalálják a vérben. A kezelés elsősorban a hányás és hasmenés csillapítását jelenti, a kiszáradás elkerülése végett. Továbbá a macskák másodlagos bakteriális fertőzését kell megakadályozni, amíg a macskák immunrendszere meg nem erősödik.
![]() |
A beteg állatot azonnal állatorvoshoz kell vinni |
Megelőzés
Amennyiben a kiscicák olyan anyától születnek, aki rendelkezik a vírus ellenanyagával, a kis cicák immunisak lesznek az első 8-10 hétben. Ezután el kell kezdeni a védőoltást. Az oltás három adagból áll, és védelmet biztosít a Herpesz vírus (FHV1) és a Calicivírus ellen is. A kölykök további védőoltásokat kapnak, a felnőtt macskákat pedig 1 illetve 3 évenként kell újra beoltatni a parvovírus ellen az oltóanyag típusától függően. A parvovírus elleni oltóanyag nem ajánlott 8 hetesnél fiatalabb cicáknak, mivel a természetes védettségük beavatkozhat az oltóanyag hatékonyságába. Egy parvovírus ellenszérumot használhatunk a nyolc hetesnél fiatalabb cicák esetében.
További fertőzések megelőzése
Mivel a parvovírus rendkívül szívós, hónapokat sőt éveket is túlélhet, ezért egy teljes körű fertőtlenítést kell végezni a fertőzött macskák lakta helyeken. Fertőtlenítésre higított klóros oldatot használunk, mely egy rész klórból és kilenc rész vízből áll.Habár a fertőzött bélgyulladás a macskák rettegett betegsége, tehetünk ellene.