-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A célirányos tenyésztés és a szigorú tenyésztési fegyelem következtében a legkiválóbb sportlovakéval vetekedő árakat adnak meg a haflingiért az árveréseken, s eredeti tenyészhelyéről, Tirolból szinte elterjedt az egész világon.
Aki csak egyszer látta ezt a világossárga, kendersörényű, megnyerő küllemű kislovat, soha el nem felejti és össze sem téveszti más fajtákkal.
Történet
Mi a fajta szinte páratlan sikerének a titka? A fajta kitenyésztésének alapját a tiroli parasztok kistermetű, ám szívós hegyi lovai alkották, amelyekkel nyáron a hegyi legelők szénatermését takarították be, télen pedig az erdőről a fákat közelítették. A tudatos tenyésztés az 1800-as évek utolsó negyedében kezdődött, amikor az 1874-ben született 249 Forlie nevű mén Dél-Tirolba kerülve igen nagy hatást gyakorolt az ottani állományra. Forlie egy El Bedavi nevű arab apától származott, így az eredendően hidegvérű jelleget finomította és ivadékaiban konszolidálta, valamint megalapozta a fajta jellemző világossárga színét a mosott sörénnyel. Forlienek 3 ivadéka került a tenyésztésbe, amelyekkel meglehetősen szoros rokontenyésztést végeztek, s ezáltal sikerült a későbbi fajtajelleget rögzíteni.
Az 1900-as évek elején megkezdődött az állomány törzskönyvezése, és 1904-ben Möltenben megalakult az első Haflingi Lótenyésztő Társaság. Megalkották a fajta tenyésztési szabályzatát, kiállításokat, szemléket rendeztek. Az első világháború után Észak-Tirol Ausztriához, Dél-Tirol Olaszországhoz került. Az osztrák területen az állomány konszolidációja már viszonylag hamar, 1920-ban megkezdődött, megszervezték az első tenyészszemlét és kiállítást, 1921-ben pedig már Zamsban a tenyésztőszervezet is újjáalakult. 1926-ban megjelent az első kancatörzskönyv, melyet 1938-ban kiegészítettek a mének genealógiai vonalaival, s ezután a fajtát gyakorlatilag zárt törzskönyvben tenyésztik.
A második világháború után ismét rendezték a megmaradt állományt, és 1961-ben a Kufstein melletti Ebbsben megalapított Vohlenhof lett a fajta tenyésztési központja. Otto Sweisgut áldozatos munkája és következetessége révén sikerült elérni, hogy egy igen szigorúan szervezett, magas szakmai színvonalon álló tenyésztőszervezet tudott kialakulni, amely amellett, hogy a fajtát igen nagymértékben egységessé tette, kiváló propaganda- és marketingmunkával megismertette és megkedveltette a fajtát az egész világon. 1976-ban létrejött a Haflingi Lovat Tenyésztők Világszövetsége, és ez idő óta világviszonylatban a haflingi az egyik legkedveltebb szabadidőló.
![]() |
Megjelenés
Mik azok a tulajdonságai, amelyek ilyen kedveltté tették? A haflingi, mint ahogy a fajtapropaganda is írja, a család lova. Összbenyomásában elegáns, harmonikus megjelenésű, a kis- és nagylovak határán. Optimális mérete a kancáknál 138-145, méneknél 140-148 cm-es bottal mért marmagasság, 170-190 cm közötti övméret és 19-21 cm-es szárkörméret. A fej egyenes profilvonalú, nemes, száraz, nagysága a testtömeggel arányos, az egyedek jelentős részénél utal az egykori arab ősökre. Szeme nagy, kifejezésteli, gyakran kissé ferde vágású, ami megnyerő és bizalomgerjesztő tekintetet sugároz. Nyaka középhosszú, egyenes, a fej felé haladva elvékonyodó. A hát viszonylag hosszú, elég feszes, jól izmolt, jól nyergelhető, lovaglásnál kényelmes érzést nyújt. A far terjedelmes, kellőképpen hosszú, kissé csapott, a barázdált, ún. "dupla" fart, ami a hidegvérű ősökre utal, ma már igyekeznek elkerülni. A lábak szabályosan, erősek, szikárak, lábszerkezeti hibák csak ritkán fordulnak elő, s ekkor sem nagymértékűek.
Jellegzetessége a színe, amely elvben a világossárgától a sötétsárgáig terjedő lehet, világos (fehérhez közelítő) hosszúszőrökkel. A tűzöttség és a szürke szín a hosszúszőrökben nemkívánatos. Az utóbbi évtizedekben az alapszín egyre világosabbá válik. A fejen megengedett, sőt kedvelt a keskeny hóka vagy csillag, ugyanakkor a túl nagy terjedelmű jegyeket (pl. lámpás) nem szeretik. A lábvégek az alapszínnél világosabb színezetűek, de a keselységet igyekeznek száműzni a tenyésztésből.
"Használat"
![]() |
Világviszonylatban 17 országban 22 tenyésztőszervezete működik, melyek mintegy 250 ezer fajtatiszta tenyészegyedet tartanak nyilván. Magyarországon ma még viszonylag ritkán találkozunk vele, de állománya itt is fokozatosan terjed. Hazai tenyésztőszervezete a Póni- és Kislótenyésztők Országos Egyesülete, amely tagja a nemzetközi szervezetnek. A magyar törzskönyvben 5 tenyészmént és 30 törzskancát tartanak nyilván, amelyek megfelelnek a nemzetközi követelményeknek is, de a fajta konszolidáltságának eredményeképpen a keresztezett egyedek is megbízhatóan viselik a fajtajelleget. Éppen ezért, ha valakinek megtetszett ez a szép megjelenésű kisló, mielőtt vételre szánná el magát, ne mulassza el, hogy meggyőződjön a származási adatok valódiságáról!