-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Utazás során az állat nyugalmának megőrzése ma már nem csupán gyógyszerekkel oldható meg, feromon tartalmú kigészítők közül iss választhatunk. Melyek ezek?
A nyár a kirándulások, utazások időszaka. Sok gazdi dönt úgy, hogy panziók vagy kutyaszitterek helyett inkább magával viszi kedvencét még a kicsit hosszabb utakra is.

Maga a nyaralás nagy élmény lehet a kutyának is, hiszen rengeteg új inger éri, és a család közelségéről sem kell lemondania. Ám a célig számos kellemetlenséget, stersszhelyzetet kell átéljen, hiszen sokszor a gazdától külön, boxban, csomagok között utazik. Az állat nyugalmának megőrzése ma már nem csupán gyógyszerekkel oldható meg. Léteznek olyan feromon tartalmú nyakörvek, spray-k és párologtatók, melyek segítenek a kutya kiegyensúlyozottságának fenntartásában, még stresszes helyzetekben is.
Mi is a feromon?
Az emlősök közötti, kémiai vegyületek útján történő kommunikációnak három fő módja ismert: a szaglás, az ízlelés és a feromonok érzékelése. A feromonok olyan kémiai vegyületek, amelyek az egy fajhoz tartozó egyedek közötti kapcsolattartást szolgálják.

Érzékelésükre külön szerv, az orrüregben található Jacobson szerv szolgál. A levegőben keringő, láthatatlan feromonmolekulákat a kutyák és a macskák aktív izommunkával terelik a Jacobson szerv üregébe. Ez a Flehmen jelenség, amely kutyák esetében úgy fest, hogy a kutya kissé felfújja a pofáját, szuszog, és szaporán nyalogatja az ajkát és az orrát. A macskáknál ez látványosabb folyamat: az állat nyitott szájjal tátog, szinte liheg. A Jacobson szerv receptoraiból az ingerület idegsejtek hálózatán keresztül jut az agyba. Az eredmény a viselkedés és bizonyos élettani folyamatok igen gyors megváltozása, miközben sem a vizuális jel, sem pedig maga a feromon-érzékelés nem tudatosul az állatban.
3 tény a ferromonokról
1. Csak hírvivők, nem szívódnak fel, ezért nem lehet túladagolni, nincsenek nemkívánatos mellékhatások.
2. Nem bódítanak, csupán természetes viselkedésmintákat hívnak elő vagy állítanak le
3. Szigorúan fajspecifikusak, azaz a kutya nem „érti” a macska feromonjait, a macska a kutyáét, az ember pedig sem a kutya, sem a macska feromonjait nem képes értelmezni.
A szoptató anyakutya emlői közötti faggyúmirigyek olyan feromonokat termelnek, amelyek feladata az anya és a kölykök közötti kötődés megteremtése, a kölykök megnyugtatása, de egyben felbátorítása is. Hatásukra az ijedt kiskutya megnyugszik, és az idegen, akár félelmet keltő ingerek ellenére is biztonságban érzi magát, és neki mer indulni a nagyvilágnak.

A kutyák számára kifejlesztett, feromon alapú termékek a természetes feromon szintetikus változatát tartalmazzák, amely minden kutyára egyformán hat, legyen az kölyök, felnőtt, nőstény vagy hím. A feromonterápia a kutyák életének egyéb területein is hasznosítható, hiszen segít az állatnak megbirkózni az új vagy félelmet keltő helyzetekből adódó stresszel. Ilyen pl.
– a szocializációs időszak egy kutyakölyök számára
– a mennydörgés és egyéb hangos zajok (pl. tűzijáték)
– az örökbefogadás
– a költözés
– az utazás
– az új családtag érkezése
További információkat talál: a www.adaptil.hu oldalon.