-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Heelwork, azaz szabadon követés, ma már a dog dancing egyik alkategóriáját jelenti. Ismerkedjünk meg vele és tanítsuk meg a kutyánknak!

Angliában jelenleg is ezt a kifejezést használják a kutyás tánc megjelölésére, amelynek náluk is két ága van: a Musical Freestyle és a Heelwork to Music. Ezt a kissé zavaró helyzetet elkerülendő terjedt el összefoglaló névként Amerikában a Canine Freestyle, Európában pedig a Dog Dancing.
A nehezebb, látványosabb, nagy távolságból irányított gyakorlatokra való törekvés hozta magával a "zenés szabad stílus" kategória bevezetésének igényét. Azonban a freestyle-nak is meghatározó alapja maradt a precíz szabadon követés. Összeköti és átvezeti egymásba az elemeket, közben egy kis szusszanást engedélyez kutyának és gazdának két trükk között, valamint lehetőséget ad a tetszetősen kivitelezett helyváltoztatásra, a ring területének kihasználására.

Akit a kutyázás rejtelmeibe egy kutyaiskola kiképzői vezettek be, valószínűleg nem tartja bonyolult feladatnak a szabadon követést. A kutya bal láb mellett szabályosan halad úgy, hogy jobb válla a vezető bal térdével egy vonalban van és közben a fejét vezetője felé fordítva áhítattal tekint fel rá. Ez a tudás valóban lehet az első lépés a heelwork tanulmányok folyamatában. Ám nézzük meg, hogyan lehet elkezdeni egy tapasztalatlan kutya tanítását.
A legelső és legfontosabb szempont, hogy kényszerítő eszközöket sohasem alkalmazunk, kizárólag pozitív megerősítéssel dolgozunk. Csak így lehet elérni azt, hogy a kutya az előadást is jópofa játéknak tekintse és elejétől végéig felszabadultan vigyorogjon, magával ragadva nézőt és bírót egyaránt.
A dog dancing lényege a mozgás, így egy kűr bemutatása során a kutya csak kivételes esetben kerül ülő helyzetbe. Következésképpen gyakorláskor is - az iskolában megszokott ülés helyett - álló pozíció a kiinduló helyzet. A kutya elhelyezkedhet a gazda előtt, mögött, jobb vagy bal oldalán, illetve a lábai között. Haladhat a gazdával azonos irányba, oldalazhat, illetve közlekedhetnek úgy is, hogy a páros egyik tagja előre megy, a másik pedig hátrál. Mindegyik gyakorlatot célszerű úgy bevezetni, hogy először megtanítjuk a kutyát a kívánt pozícióban állni, illetve - megfelelő vezényszóval történő hívásra - az aktuális alapállást felvenni.
Hibázási lehetőség nemigen van, a kutya testének sem elülső, sem hátulsó részével nem tud kifordulni: orrát "rögzítettük" a sajttal, lábaink pedig természetes kordont képeznek. Ugyanezt a pózt használjuk majd a hátrálás bevezető gyakorlataként is.
Felvehetünk olyan fordított állást is, ahol a kutya szemből megy be a gazda lábai közé, fejük ellentétes irányba néz. Ilyenkor a jutalomfalatot vagy labdát tartó kezünket a hátunk mögé tesszük. Ebből a pózból úgy indulunk majd el, hogy a gazda hátrál, a kutya pedig előre lépked. Természetesen - mint minden gyakorlatnál - nagyon fontos a fokozatosság és a sűrű jutalmazás.

Gyakorláskor kerüljük a póráz használatát. Az egyik kézben tartott falatkával vagy labdával tökéletesen lehet irányítani a kutya elejét, másik - szabad - kezünkkel pedig a hátsó fertályt tudjuk ellenőrzésünk alatt tartani.

Mindennapos probléma, hogy a befelé fordított fej miatt a kutya teste nem párhuzamos a menetiránnyal, azaz szabadon követés közben kifordítja a fenekét. Ezt megelőzhetjük úgy, hogy pl. fal vagy kerítés mellett gyakorlunk, illetve kézzel, vagy hogy ne kelljen lehajolni, bottal akadályozzuk meg a kitérést. A bottal persze vigyázni kell, hogy kizárólag támasszunk, még véletlenül se üssük meg a kutyát!
Fordított heelworknek azt a pozíciót nevezzük, amikor a kutya a gazdával ellentétes irányban áll jobb vagy bal láb mellett. Ilyenkor is felfelé néz, de a kezünkre figyel - mivel arcunkba nem lát. A labdát vagy falatkát a kutyával azonos oldali kézben tartjuk.
Front pozíció az a szituáció, amelynek során a kutya velünk szemben, szorosan előttünk áll illetve halad. Hasonlít ugyan a behíváshoz, de a kutya nem ülhet be elénk. Épp ezért érdemes erre a pozícióra az ismert "Hozzám" helyett új, eltérő vezényszót kitalálni.

Már az eddig leírtakból is látható, hogy az alapelemek nagy száma miatt előbb-utóbb rengeteg vezényszóval kell dolgoznunk. Ezeket érdemes feljegyezni, hogy később ne keverjük össze őket - és ne zavarjuk meg a kutyát. A hangjel legyen mindig rövid és mással nem összetéveszthető.
Használhatunk idegen nyelvű szavakat is és állítsunk fel magunknak logikus rendszert: pl. a bal oldali pozíciókat elkeresztelhetjük "Láb", "Left", "Links" stb. néven. A testjeleket pedig - az elegáns, szemet gyönyörködtető előadás érdekében - igyekezzünk mellőzni.