-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
A betegség hasonló módon emberben is megjelenik. A betegség az idegek meghibásodására vezethető vissza. Az izombetegségben szenvedők testében lévő izomsejtek felszínén levő acetil-kolin receptorok hibája miatt az idegek felől jövő ingerület nem továbbítódik az izomsejtekre, így azok nem funkcionálnak megfelelően. Az idegek neurotranszmitterek segítségével kommunikálnak az izmokkal. Az izomgyengeségben szenvedőknél a neurotranszmitterek nem gyakorol hatást az izmokra, ezek inaktivitását, illetve a bénulást okozva.
![]() |
A nyelőcső izomgyengeségben szenvedő kutyákat folyékony, pépes táppal kell etetni |
Mik az izomgyengeség tünetei?
A beteg kutyákban általános izomgyengeség alakul ki, a kiskutya remek, gyakran összeesik. A tünetek jellemzően hat és kilenc hetes kor körül jelentkeznek. Ha a nyelőcső izmai érintettek, lehet, hogy a kölyök nem képes nyelni, a perisztaltikus mozgás hiánya miatt az étel visszaáramlik nyelőcsövéből. A kór gyakran érinti a nyelőcső alsó szakaszát. A betegség a legtöbb esetben súlyos. A nyelőcső bénulásának mértékétől függően, részlegesen vagy teljes mértékben képtelen enni.
![]() |
Az izomgyengeség felnőtt kutyákban és kutyakölykökben egyaránt kialakulhat |
Az izomgyengeség kezelése
Az izomgyengeség általában nem gyógyítható. Ha myasthenia gravis gyanúja áll fenn, alapos kivizsgálásra van szükség. A diagnosztikai vizsgálatokat edrophonium-kloriddal végzik, ezt vérvizsgálat egészíti ki, hogy antitesteket egyes izomkomponensekben, elősegítve a diagnózis megállapítását. Teljes gyógyulás nem várható a kutyakölyköknél.
A nyelőcső izomgyengeségben szenvedő kutyákat folyékony, pépes táppal kell etetni. Az ételt magasan kell elhelyezni, hogy a kutyák evés közben két lábra álljanak, így a gravitáció segíti az étel gyomorba kerülését.