-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Két évtizede ismeretlen fogalom volt a bolti állateleség, tíz éve pedig még luxusnak számított az állateleség. A háttérben azonban már ekkor is kegyetlen konkurenciaharc folyt.
1989 előtt Magyarországon díszállatok részére eledelt kizárólag díszállat kereskedésekben lehetett vásárolni. Kutyák és cicák etetésére többnyire a háztartási hulladékot vagy a húsboltokban kapható nyesedéket, nyakat, esetleg mellcsontot főzték meg.
Kifejezetten kutyaeleség a monori takarmánykeverőben készült először. Itt jó minőségben és nagy mennyiségben gyártották a Hamm kutyaeledelt. Hamarosan az extrudáláshoz hasonló eljárással készítették a kutyatápot és préselték a Cirmi nevű macskatápot.
Csomagtartóban érkezett az eleség
Konzervet először a Bábolnai Mezőgazdasági Kombinát állított elő, melynek gyártását állítólag egy robbanó, illetve mérgező sorozat forgalomba hozatala után kis időre fel kellett függeszteni.
![]() |
A Masterfoods és Nestlé hódítása
A `90-es évek közepére vállalatot alapított Magyarországon az Masterfoods és termékeit beszállította az élelmiszerüzletekbe is. A kiskereskedelmi árakat jelentősen letörte és megszüntette a díszállatkereskedők hegemóniáját. A Nestlé néhány éves késéssel ugyanazon a piacon keresett helyet magának. Mivel a Masterfoods és a Nestlé eleinte csak átlagos minőségű (bár olcsó) eledeleket terített, 2-3 év alatt 80-100 egyéb, külföldi márka forgalmazására nyílt lehetőség. Az addig Magyarországon készített tápok jelentős része megszűnt.
![]() |
Eljött a minőségi tápok ideje
![]() |
A minisztérium közbelép
A tápforgalmazásban jelentősen csökkent a hagyományos díszállat kereskedések súlya, viszont egymás után nyíltak a fagyasztott húst és főleg kutya- és macskaeleséget árusító üzletek és nagykereskedések. Növekedésüket egy rendelet állította meg, mely szerint állatboltokban csak állatok részére csomagolt és hőkezelt húsokat lehet forgalmazni. E rendelet hatására sok üzlet zárt be, bár nem mindenki veszi komolyan és tartja be az új előírásokat.
Állateledel a barkácsboltban, drogériában, hipermarketben
A `90-es évek második felétől egyre több nyugat-európai áruházlánc vetette meg a lábát hazánkban. Tevékenységükhöz csaknem szűz területet találtak. Az élelmiszer-áruházak (Auchan, Tesco, Cora, Metro, Csemege, DM, Rossman) mellett építkezni kezdtek a barkácsáruházak (BricoStore, OBI, Baumax, Praktiker) is. Választékukba kivétel nélkül beillesztették az állateledeleket és állatfelszereléseket is. Ekkorra már a közért-típusú boltok tulajdonosai is láncokba tömörültek (CBA, Alfa stb.).
Hátulról előre fuss!
![]() |
A tápok Magyarországon, hazai alapanyagokból, olcsó munkaerővel, egyszerűbb csomagolásban készültek. A láncok bevezették, a vevők pedig megszerették ezeket az eleségeket.
Szalámiból lesz a kutya
A Masterfoods és a Nestlé (akik addig a száraz- és konzerveledel-gyártás kb. 90 %-át magukénak tudhatták) eladási mennyisége megtorpant, majd jelentősen visszaesett. Több új gyár is épült, ahol nagy mennyiségben készítenek ma is konzerveket (Bábolna, Kaposvár). Megjelent az olcsó kutya- és macskaszalámi is (pl. Bekker és Bekker Mancs). A "szalámi" versenytársa lett a konzervtápnak, mivel csomagolóanyag-költsége fele a konzervének.
![]() |