-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ha valaha életedben láttál már nagy akváriumokat, vagy búvárkodtál, akkor bizonyára számos korallfaj ismerős a számodra. Valószínűleg azt is tudod, hogy a korallok fontos szerepet töltenek be a tengeri zátonyok felszínének kialakításában. A korallok az óceánok legkomplexebb és legváltozatosabb ökoszisztémái.
Viszont sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ezek az élőlények, amelyek színes sziklákra és tengeri hínárokra emlékeztetnek, valójában lenyűgöző élőlények. Cikkünkben szeretnénk rávilágítani tíz olyan tényre, amelyet mindenkinek tudnia kellene a korallokról. Mi teszi őket állatokká és miért is annyira egyediek?
1. A Phylum Cnidaria családba tartozó korallok
Ugyanebbe a családba tartoznak más állatfajok is, például a medúzák, hidrák és anemónák (tengeri rózsák). A Cnidaria (csalánozók) családba tartozó állatok gerinctelenek és nematocisztáik vannak (csalánszervek), amelyek segítenek a zsákmány megszerzésében és a védekezésben.

2. Az Anthozoa családba tartozó korallok (a Phylum Cnidaria egy alfaja)
Az ebbe a csoportba tartozó koralloknak virágszerű részeik vannak, ezeket polipoknak nevezzük. Egyszerű testfelépítésük van. Emésztőrendszerüket egy gasztro-vaszkuláris gyomorhoz hasonló üreg, zsákocska alkotja, amely több életfontosságú szerepet is betölt: emésztés, vérkeringés, légzés, kiválasztás.

3. A korallok jellemzően több egyedből álló kolóniákat alkotnak.
Egyetlen korall képes egy egész kolóniát létrehozni, mivel a korallok igen gyorsan osztódnak. A korall kolóniának van egy alaprétege, amely a korallt a zátonyhoz rögzíti, van egy felsőbb rétege, amelyet ér a napfény is, valamint számos polip található rajtuk.

4. A "korall" szó különböző állatokra vonatkozik
Ebbe a csoportba tartoznak olyan állatfajok, mint a fekete korall, lágy korall, tengeri toll, tengeri uborka, tubipora korall, tengeri legyező (gorgonia) vagy a tengeri rózsa.

5. A kemény koralloknak fehér mészkő vázuk van
Ezek a korallok „építik" a korallzátonyokat.

6. A lágy koralloknak viszont nincs mészkő vázuk
Ehelyett kis mészkő kristályok (szkleritek) alkotják, amelyek a zselés szövetükbe vannak beágyazódva.
7. Sok korall szövetében fotoszintetikus algákat (zooxanthellae) lehet találni
Ezek szimbiotikus kapcsolatban élnek a korallal, mivel olyan szerves vegyületeket termelnek, amelyeket a korallpolipok használnak. Ezek a táplálékforrások teszik lehetővé a korallok gyors növekedését és fejlődését.

8. A korallok egészen nagy területeket népesítenek be
Néhány magányos kemény korallfaj a mérsékelt és a sarkvidéki vizekben is fellelhető hatezer méterrel a vízfelszín alatt.
9. Fosszilis maradványokban nemigen lehet találni korallokat
Először a kambrium földtörténeti időszakban jelentek meg (542 ± 1 millió évvel ezelőtt). A korallzátonyokat alakító korallok a triászban jelentek meg, amely a mezozoikum idő legkorábbi időszaka (mintegy 251 millió évvel ezelőtt kezdődött, és 200 millió éve ért véget).

10. A szarukorallok (Gorgonacea) a vízáramlatokkal megegyező irányban nőnek
... aminek köszönhetően hatékonyan szűrik meg a számukra fontos planktonokat.