-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kocsonyaszerű tengeri állatok, a medúzák, nem csak céltalanul lebegnek a vízben, hanem fontos szerepet játszanak a tengerek víztömegeinek mozgatásában. Ahogy közelednek a felszín felé, a mélyből hideg vízrétegeket húznak maguk után.
A medúzák és más tengeri állatok hozzájárulnak a tengerek víztömegeinek mozgatásához - derítették ki amerikai kutatók. Eddig úgy vélték, a víz viszkozitása letompítja az élőlények keltette hullámokat.
Kakani Katija, a Kaliforniai Műszaki Egyetem kutatója Darwin ükunokájának ötlete alapján kezdte el tanulmányozni a medúzák és társaik szerepét. A híres tudós utódja által leírt jelenség lényege, hogy a tengeri élőlények víztömegeket húznak maguk után, és felszínre vezető útjuk során mélyebben fekvő, hideg vízrétegeket juttatnak fel. A kutatók arról számoltak be, hogy nem az állatok keltette hullámok mérete, hanem csupán alakja határozza meg a keverő hatást. Matematikai modellekkel sikerült is szimulálniuk e folyamatot. Számításaik alapján a víz viszkozitása nemhogy csökkenti, de még fel is erősíti a mechanizmust.
![]() |
Felkavarják a vizet |
Ahhoz, hogy elméletüket kísérlettel is bizonyíthassák, a kutatók a hatást egy sós vízű tóban is megvizsgálták a csendes-óceáni Palau szigetén. Pipettával színanyagot fecskendeztek közvetlenül a tóban nagy számban élő medúzák elé. Ezt követően megfigyelték, hogyan hat a medúzák mozgása a színanyag eloszlására. Számításaik helyességét igazolva az állatok tényleg több úszócikluson keresztül maguk mögött húzták a színanyagot.
![]() |
További kutatások szükségesek |
A kutatók adatai eddig csak egyes élőlényeken végzett méréseken alapulnak, ezért a tengerek víztömegeire tett összhatásukat csupán becsülni lehet. Az óceánban azonban a számtalan apró hatás kölcsönhatásba léphet egymással, és hozzáadódhat a vizet felfelé mozgató erőkhöz - mutatták ki további számítások. A következő lépés, hogy a hatást beépítsék az óceánok áramlásait szimuláló számítógépes modellekbe.